КРСТАШИ ОПЕТ НАЈБОЉИ! КРУСЕЈДЕРС – ЈАГУАРЕС 19:3! (Видео)

Datum: 06.07.2019 | Kategorija : Vesti

Завршена још једна сјајна и незаборавна Супер Рагби сезона. Крсташи из Крајстчрча су опет имали завршу реч. Они су у великом финалу савладали најпријатније изненађење турнира аргентинске Јагуарсе резултатом 19:3 (10:3). Овом победом Крусејдерси су стигли до своје јубиларне 10. титуле у најквалитетнијем клупском рагби такмичењу. Поред тога остали су и даље једина непоражена екипа у Супер Рагбију на свом терену од како се игра плеј оф фаза. Наиме ово име је био 24. тријумф, из исто толико утакмица. Јагуарсима за утеху остаје да им је ово прво финале, али и велики подстицај, с обзиром да у овом такмичењу учествују тек 4 године.

Тачно у 9:35 часова по нашем времену, а на препуном АМИ стадиону у Крајстчрчу је почело велико финале. Почетни притисак су успоставили домаћини али су се аргентинци сјајно бранили у првих пет минута. Потом су Јагуарси конслидовали своје редове и вео добрим нападима и продорима  натерали Крусејдерсе да направе казну. Играо се 16. минут, кад је успешним шутем за 3 поена Хаокин Диаз Бониља донео предност Јагуарсима за 0:3. Доказ чврсте и јаке одбране гостију, је податак да су чак 6 пута у првих 20 минута Крусејдерси испуштали лопту напред. После почетних поена на утакмици већином се водила борба на средини терена, и углвном се покушавло шутевима освојити терен. У 25. минуту, после једне “свеће” демија Круесејдерса, Брин Хола, Диаз Бониља је ухватио лопту, али су га одмах ухватили противнички играчи и успели да му одумзу лопту. Брзом реакцијом, капитена Ол Блекса, Кирана Рида, додао је лопту до усамљеног на крилу, капитена Крусејдерса, Сема Вајтлока, који је истрчао 20-ак метара, додајући лопту до свог талонера Коди Тејлора, који је наставио да граби ка есеју и уз велики напор положио лопту иза протиничке линије, за вођство од 5:3. Отварач Крсташа, Ричи Моунга је успешан у конверезији и подиже предност на 7:3. У наставку, 5 мунта касније, Јагуарси су имали прилику да се домогну есеја противника, али су заустављни, јер им је испала лопта напред. Ипак аргентинци нису посустајали, настављали су да држе протинвика у свој 22 метра. У једној таквој акцији сјајно играч треће линије Пабло Матера, је изврсним оф лоад пасом пронашао на крилу Матијаса Моронија, кога је на самој линији зауставио аријер Крусејдерса, Дејвид Хавили, натерваши га чак да испусти лопту. Јагуарси нису посустајали, али у појединим терницума недостајало им је мало и спортске среће. На истеку регуларног дела првог полувремена, кад су сви мислис да ће Крусејдерси испуцати лопту, они су из свој 22 метра, одиграли брзу акцију и после 5-6 фаза натерали противника да направи казну. Ричи Моунга је био прецизан и ударцем са 36 метара, повећао предност на 10:3, пто је уједно био и резлтат првог полувремена.

Уследио је наставак, а агресивност Јагуарса није посустала, али и Крусејдерси су били чвршћи у одбрани. Ипак успели су Јагуарси после само два минута у наставку да направе вишак на десној страни терена. Морни је сјајно прошао, успео је да уради и сјајно “чип кик” и ухвативши лопту при пуној брзини покушао је да дода до свог центра Матијаса Орланда, али је пас био веома лош и Орладну је пред самом есејем лопта испала напред. Још једна пропуштена шанса за Јагуаре да постигну први есеј. Пет минута касније, Крусејдерси су успели да изнуде казну, због падања скрама. У противничих 22 метра су одиграли чак 12 фаза, али су Јагуарси успели да се одбране уз направљену казну на 10 метара од своје есје линије, због задњих ногу. Ричи Моунга се наместио за шут ка ауту, али је ипак извео лопту и додао до Вајтлока, који је ушао у есеј простор, али је судија покзао да није есеј, јер лопта није дотакла тло, него руку протиника. У наставку акције, после скрама за Крусједерсе успели су опет да инуде казну, овај пут Моунга се одлучио за шути у 54. минуту повећава предност на 13:3. Јагуарси више нису имали времена за губљење и морали су да крану много боље да играју у нападу. Игра коју су покшавали да наметну шутевима и тако да освоје терен, Јагуарсима није донело ништа. Посебно се истицао лошим шутевима и одлукама отварач Диаз Бониља, који је имао и неколико испуштених лопти. такву једну испуштену лопту покупили су домаћи играчи и после неколико фаза, опет изнудили казну. Играо се 59. минут, а Ричи Моунга је опт успешан за сад већ осетније вођство од 16:3. Видевши да немају много шансе преко шутева, Јагуарси су се окренули освајњу терена кроз отворену игру, али се видно осетио умор, али и сјана одбрана Крсташа, који су сваки покушај напредовања веома добро заустављали. Јагуарси и кад би били близу противничког гола, испадала би им лопта. У 67. минуту после скрама на средини терена, лопта је стигла до резевристе Себастијана Канселијера, који је шутем пронашао на крилу Рамира Мојана, који је опет заустављен близу есеја, покушајући шутем да освоји терен, лота је погодила играча Крусједерса и изашла у аут. После тога аута, у наставку кације центар Крсташа, Брајдон Еор, умало да дође до лопте, али је испустио. После тог скрама слична акција као минут раније. Канселијер је шутем покушао да пронађе, овога пута Моронија, али је за мало закаснио да поклопи лопту која је ипак изашла ван есеј простора. То је можда био и послењи покушај момака у наранџастим дресовима да нешто промене, јер су опет у пар наврата испуштали лопте приликом противничког шута и тиме губили терен, али и драгоцено време. Такође скрам, Крусједерса, који је превише искусан, сјајно је обављао посао и у 74. минуту омогућио казну. Моунга није хтео да шутира у аут, с обзиром да је морао да шутира са 48 метара, и донео је сасвим добру одлуку, с обзиром да је био прецизан и повећао предност на 19:3. Последњих пет мунита утакмице и један и други тим су били видно уморни, а у последњих 2 минута, сјајни скрам Крсташа је задржавао лопту до истека регуларног дела, чиме је почело велико славље домаћих играча. На крају Крусејдерс 19, Јагуарс 3.

На овом мечу виђено је скоро 250 обарања. Крусједерси су начинили 144, а Јагуарси 101. јагуарси су оставрили чак и већи посед 55% вренеа је лопта била код њих. Ричи Моунга је са 14 поена био убедљиво најефикасниј на утакмии, чиме је дошао до цифре од 182 поена у овој Супер Рагби сезони, што му је донело друго место иза ове године невероватног играча Булса, Хандре Поларда, који је остварио 194 поена. Иако није постигао есеј, Севу Рис са 15 ееја је набољи у том сегменту.

Следећа сезона Супер Рагбија стартује у фебруару 2020. године и то ће бити последња сезона за јапанси Санволвс, који неће наступати од 2021.

Останите уз сајт рагби клуба Рад и пратите вести и дешавања у Супер Рагбију!