САРАСЕНС ЈЕ НОВИ ВЛАДАР ЕВРОПЕ

Datum: 15.05.2019 | Kategorija : Vesti

Екипа Сарасенс је освојила Куп Шампиона у рагбију за сезону 2018/2019. На препуном Сент Џејмс Парку у Њукаслу, савладали су тим из ирског града Лимерик, екипу Ленстера. Кладионице су рекле да је ово можда и најуједначеније финале икада. Сарасенс је овим тријумфом дошао до треће титуле, а поред тога имају један пораз у финалима у сезони 13-14 од тада “тима звезда”, екипе Тулона. Занимљиво је то да је Сарасенс те једине 3 титуле узео у протеклих 4 године. Ленстер са друге стране, поред тога што није одбранио титулу од прошле године, доживео је и први пораз у финалима Купа Шампиона, и остао на цифри од од 4 освојена ушата пехара, и на тај начин пропустили да се осамостале на челу са највише титула у овом такмичењу. За сада дели прво место по броју титула са Тулузом из Француске.

Утакмица, као што смо се и надали, кренула је доста тврдо, где су одбране доминирале и биле веома дисциплиноване. Ипак већ у 3. минуту, Сарасенс прави казну, коју са лакоћом у 3 поена претвара Џони Секстон за 0:3. После те казне, обе екипе су имале пар шанси за есеј, али нису успели у тој намери. Али ипак јесте играч Ленстера Фурлонг у 31. минуту . После брзих одиграних акција мелеа после скрама, на неких 10-ак метара од противничке гол линије, лопту је узео Фурлонг и положио је у есеј. Секстон је успешан у конверзији за, сад већ осетнију предност од 0:10.  Сарасенс је после тога консолидовао своје редове у намери да дође до првих поена пре краја полувремена. И успелии су у тој намери. У 38. минуту Фарел  је успешан у шуту из казне за 3:10. Ипак то није било све у првом делу утакмице. Играо се већ трећи минут судисјке надокнаде. Мелејци Сарасенса су били на ивици постизања есеја, али нису успевали у томе, и онда у десетој фази у том нападу, деми Сарасенса је додао лопту до Овена Фарела, који је брзо пребацио на крило до Шона Мејтланда, који неометао постиже есеј за смањење резултата. Фарел је сигуран из конверзије и поставља коначан резлтат првог полувремена Сарасенс – Ленстер 10:10.

Тих последњих пар минута првог полувремена, као да је дао додатни мотив за екипу у црвеним дресовима да у другом полувремну крену много одлучније. У 58. минуту Овен Фарел постиже нова 3 поена за вођство од 13:10, а Фарди из Ленстера добија ћути картон. Сарасенс је још јаче кренуо после тога у намери да још више повећа предност. У пар наврата су деловали и да више желе победу и да су одморнији. Таква једна ситуација се догодила у 66. минута. Скрам је био за Сарасенс на 5 метара од линије гола Ленстера. Били Вунипола је као чеп, подигао лоту из скрама и кроз чак четворице играча Ленстера, домогао се есеј простора и спустио лопту иза противнички гол простор за 18:10. Фарел по обичају успешан и повећава на 20:10. Сарасени ту нису стали. Настављали су да доминирају и после тога. Ленстер који је морао да постиће поене, није успевао да се домогне лопте. На крају је резлтат остало не промењен. Сараснес 20, Ленстер 10. Заслужена победа екипе из Лондона.

Сарасенс: Есеји – Мејтленд (40+2.мин), Вунипола (66.мин), Конверѕије – Фарел(40+4.мин, 67.мин), Казне – Фарел (38.мин, 58.мин), Жути картон – Итође (29.мин)

Ленстер: Есеј – Фурлонг (31.мин), Конверзија – Секстон (33.мин), Казна – Секстон (3.мин), Жути картон – Фарди (57.мин)

Статитстике играча управо завршеног Купа Шампиона:

Такође протеклог викенда се играло и финале другог по квалитету европског клупског такмичења, Челенџ Куп. Екипа Клермона је савалдала Стад Ропел 36:16 и оправдала улогу фаоврита. Од старта је Клермон доминирао и на крају заслужено славио. Бриљирао је Шкот и деми исте репрезентације, Грег Леидлов, који је био непоргрешив из шутева. Успешно је претврио 3 конверзије и 4 казне. Ово је Клермону треча титула у овом првенству. Док је Стад Рошел одиграо своје прво финале.

Клермон: Есеји – Пено (30.мни), Ли (60.мин), Фофана (72.мин), Конверзије – Леидлов (31.мин, 61.мин, 72.мин), Казне – Пара (13.мин), Леидлов (23.мин, 52.мин, 57.мин, 80.мин)

Стад Рошел: Есеј – Атонио (65.мин), Конверзија – Вест (66.мин), Казне – Вест (25.мин, 35.мин, 48.мин)

Останите уз сајт рагби клуба Рад и пратите вести и дешавања у домаћем и светском рагбију