МАНСТЕР И АЛСТЕР ПРОШЛИ У ПОЛУФИНАЛЕ ПРО 14

Datum: 06.05.2019 | Kategorija : Vesti

Протеклог викенда су одиграна два меча Про 14 такмичења. У питању су били четвртфинални мечеви, а оба меча су се одиграла у суботу.

Први меч тога дана одиграли су Манстер и највеће изенанђење протеклог дела шампионата, екипа Бенетона из Тревиза. На легендарном Томонд Парку водила се лавовска борба од почетка до самога краја. Прве поене је постигао Блејендал из казне за 3:0. Три мунта касније, у 25. Алан је за Бенетон погодио из казне за 3:3. Резултат тврде игре говори и прилог у томе што је први есеј постигнут тек у 39. минуту. Ратува Тавујара је постигао есеј уз успешну транформацију за 3:10 на полувремену. Видно шокирани домаћини због мањка на полувремену, кренули су у наставку много озбиљније. Блејентал је опет погдио из казне у 43. за 6:10. резултат је био непормењен до 59. мунта, када је Алан опет погдио из казне за 6:13. Бенетон је заиста сјајно функционисао до тада, а домаћа публика је била у шоку због неочекиваног резлтата до тог тренутка. Ипак искуснији Манстер се консолидовао и преко Ханахана из казне у 62. и 65. мунту смањио на 12:13. Остало је 15 минута до краја… четири минута пре краја утакмице, Бенетон је направио казну на 40 метара од свог гола, коју је Џон Џозеф Ханахан успешно претврио за 15:14. Покушао је Бенетон преко свог отварача Алана у судијској надокнади да преко дроп кика са 40ак метара од гола, али Томазо Алан је био неуспешан, за коначан резултат Манстер – Бенетон 15:14.

У другој утакмици у суботу, Алстер и Конахт су били главни актери. Такође је виђена огромна борба. Алстер је био благи фаворит у овом мечу и по приказаној игри у првом плувремену, то је и показао. На прве поене смо чекали до 4. мунта кад је деми Алстера Џон Куни био успешан из казне за 3:0. Алстер је наставио офанзиву и у 14. минуту Тимони је постигао есеј за 8:0. Конахт се мало тргао и смањио је казном преко свог отварача Лука Картија за 8:3. У самој завршници првог полувремена Алстер је повећао предност, јер је Куи из казне опет био прецизан и поставио резлтат првог полувремена 11:3. У другом полувремену се наставила велика борба. Конахт је мело боље консолидовао своје редове и успео је да у 54. минуту преко Акија доже до есеја. Карти је успешан из конверзије за 11:10. Нешто мало касније, у 51. минуту Куни је опет прецизан из казне за повећање вођства на 14:10. Ипак 6 минута касније Карти опет погађа из казне за 14:13. У заврпницу су оба тима ушла са подједнаким пансама да дођу до тријумфа. Играо се 77. минут. Алстер је имао посед и после 24 одигране фазе стигао до есеја преко свог чепа Коеција. Бурнс је успешно извео конверзију и поставио коначан резултат Алстер – Конахт 21:13.

Полуфинални мечеви су на програму 17-18 маја. У петак од 20:35 Глазгов Вориорси ће угостити Алстер. Глазгов има велики мотив, јер је финале Про 14 година заказано на Селтик Парку, где би у случају пролаза у финала, Глазгов био фактички домаћин. Други полуфинални пар чине Ленстер и Манстер. Тај Ирски класик је на програму у суботу 18.маја од 16 часова.

Што се тиче осталих најачих европских клупских такмичења у Енглеском Премиершипу Екситер, Сарасенс и Глочестер коло пре краја  регуларног дела су обезбедили плеј оф дуеле, док ће последњи тим који ће се придрућити водећој тројци, бити познат после последњег кола. Највеће шансе има Нортемтон који је 4. са 56 бодова и харлеквинс који је 5. са 55 бодова. Са друге стране, Њукасл је доживео неуспех и поразом од Глочестера испао из лиге. Следеће године ће га заменити Лондон Ајриш, који је освојио Енглеки други ранг такмичења веома убедљиво са 99 бодова, чак 13 бодоа више од другопласираног Илинга.

У Про Д2 (друга француска лига), регуларни део је завршен и следе четвртфинални дуели за пролазак у Топ 14. Бајон – Невер и Ван – Монт де Марсан ће одмерити снаге, док су Брив и Ојона већ прошли у полуфинале. Са друге стране у Топ 14 лиги је остало још два кола до краја регуларног дела. Тулуз и Клермон су фактички обезбедили прве две позиције. Лион ће на крају највероватније бити 3, док ће се за преостале три позиције које воде у доигравање водити велика борба. Тренутно је 4. Стад Рошел са 66, Кастр Олимпик 5. са 65, Расинг 92 6. са 64, Монпеље 7. са 61 и Стад франс 8. са 60 бодова

Реперезентације су такође биле активне у Рагби Европа такмичењима. Мађарска је дочекала Луксембург и изгубила са 15:18. Летонија је била убедљива против Данске са 38:3, док је Данска прошле недеље сличним резлтатом савладала Аустрију. 37:7 је на крају гласио резлтат. Треба напоменути да је и РРЦ био активан, овог првог викенда у мају. Нада је дочекала ЗРС и изгубила 17:33, док је Далмација савалдала госте из Љубљане са 36:10.